List pożegnalny O. Francesco Puddu SNMN

Drodzy parafianie z Brzozówki!
W sobotę 26.11.2011 r. kończy się moja posługa jako proboszcza parafii pod wezwaniem NMP Wniebowziętej. Nowym odpowiedzialnym za duszpasterstwo w Brzozówce będzie O. Piotr Pacura SNMN, któremu gorąco życzę pełni łask i błogosławieństwa Bożego oraz dużo satysfakcji i życzliwości ze strony Was wszystkich.
W tym ważnym momencie mojego życia, proszę, pozwólcie mi skierować do Was kilka słów pożegnalnych.
  1. Niedziela Chrystusa Króla przypomina nam, że prawdziwym Pasterzem naszych dusz i naszych parafii, jest zawsze Pan Jezus. Jemu trzeba ufać i dla Niego powinniśmy pracować. Ludzie mogą się zmieniać a On dalej zostaje; obdarowuje nas różnymi darami a na końcu będzie nas sądził sprawiedliwie. Jego Słowa są źródłem mądrości a Jego Sakramenty znakami zbawienia i błogosławieństwa.Życzę Wam wszystkim byście budowali na Nim swoje życie w wymiarze osobistym, rodzinnym, parafialnym i społecznym.
  2. Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Brzozówki, w dniu 31.03.1992 r., wtedy dopiero uświadomiłem sobie, że istnieje taka miejscowość w pobliżu Tarnowa. Trudno było wtedy wyobrazić sobie, że miałbym tu spędzić ponad 19 lat mojego życia.Ważne było, by starać się wypełniać Wolę Bożą, o ile potrafiło się ją zrozumieć. To co dalej się stało należy odczytywać przede wszystkim w świetle Opatrzności Bożej, która nie niweczy naszej wolności, lecz przygotowuje wielkie rzeczy dla tych, którzy ufają Bogu.
  3. „Kiedy uczynicie wszystko, co Wam polecono, mówcie: ‘Słudzy nieużyteczni jesteśmy’!” (por. Łk 17,10). Mam pełną świadomość, że nie potrafiłem uczynić wszystkiego, co mi polecono. Bardzo często brak odwagi, samolubstwo, mała wiara, powodowały, że szukałem niejednokrotnie drogę wygodną a nie sprawiedliwą oraz nie zawsze dawałem świadectwo jako szafarz Chrystusowego Zbawienia. Za to i za wszystkie inne błędy, niekiedy nawet niedostrzegalne, proszę Was o przebaczenie.
  4. W tym Jubileuszowym Roku naszej Diecezji (ale nie tylko teraz), jest moim wielkim marzeniem, żeby w naszej parafii, dzięki łasce Bożej, wzrastał duch przebaczenia, miłosierdzia, pojednania. W każdym człowieku możemy i powinniśmy służyć Chrystusowi, a za to kiedyś będziemy wynagrodzeni lub potępieni. Starajmy się często rozważać słowa: „ taką miarą, jaką wy mierzycie, i wam odmierzą” (Mt 7,2).
  5. Rozpoczyna się nowy okres w życiu parafii i Domu Zakonnego SNMN. Wart podziękować Bogu za te niepełne 17 lat istnienia naszej parafii i za 19 lat działania Domu Zakonnego, za dni radosne i za te smutne, za osoby które przybyły i za te które odeszły. Jednak trzeba pozwolić na to, że przyszłość ma prawo być sobą i nie musi być tylko powtórką tego, co było. Przyszłość zależy przede wszystkim od Boga, ale także od każdego z nas. Będzie to próba dojrzałości. Potrafimy więcej narzekać czy pomagać? Bardziej kochać czy przeszkadzać? Już dzisiaj, serdecznie dziękuję tym, którzy odważnie będą się starać kochać szczerze i czynnie naszą parafię oraz pomagać w duszpasterstwie Zgromadzeniu SNMN; niegodnie posłużę się słowami niedzielnej Ewangelii: „Wszystko, co uczynicie jednemu z moich współbraci, mnie uczynicie”(zob. Mt 25, 40).
  6. Rozpoczyna się też nowy okres w moim życiu. Jestem przekonany, że mam nowe wezwanie od Boga. Mimo, że nie jestem jeszcze wystarczająco przygotowany na trudne zadania, które czekają na mnie w Rzymie, jednak liczę dalej na Opatrzność Bożą. Ośmielam się więc prosić Was o modlitewne wsparcie dla mnie oraz o rychłą beatyfikację sługi Bożego Józefa Frassinettiego. Proszę też o modlitwę w intencji nowych powołań do życia konsekrowanego, zwłaszcza dla wspólnoty SNMN w Polsce.Z mojej strony wiem, że o Brzozówce nie da się zapomnieć. Mam wielką nadzieję, że będzie mi dane regularnie Was odwiedzać i cieszyć się Waszą przyjaźnią.
  7. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagali mi w ciągu mojego już długiego pobytu w Brzozówce: tym, którzy życzliwie przyjmowali mnie w czasie kolędy; tym, którzy modlili się za duszpasterzy; tym, którzy sumiennie spełniali swoje zadania rodzinne i parafialne; tym którzy zaangażowali się w działalność różnych grup parafialnych (Rady, Róże, Komórki ewangeliczne, Liturgiczna Służba Ołtarza, Caritas), wychowanie dzieci i młodzieży oraz służbę społeczeństwu (strażacy, samorządowcy); tym, którzy odeszli już do Domu Ojca niebieskiego. Szczególne uznanie chcę skierować do moich współbraci SNMN, obecnych i nieobecnych w Polsce (zwłaszcza do O. Venturino Cacciotti) oraz do kapłanów naszego dekanatu Tarnów-Północ.
  8. Gorąco dziękuję Ojcu Piotrowi Pacurze SNMN za 5 lat braterskiej współpracy oraz za to, że zgodził się zostać odpowiedzialnym za duszpasterstwo w Brzozówce. Proszę Was, abyście przyjęli go jako dar od Boga; szanowali i współpracowali z nim w duchu nadprzyrodzonego posłuszeństwa. W jego i w moim imieniu zapraszam Was na liturgię Ingresu, które odbędzie się w niedzielę 27.11.2011 r. o godz. 11:30 w kościele parafialnym w Brzozówce.
Życzę Wam wszystkim pokoju i radości w Chrystusie:
Wasz brat
O. Francesco Puddu SNMN
Brzozówka 18. 11. 2011 r.